Tinkamas augalų laistymas gali smarkiai įtakoti mūsų augalų kokybę ir jų gausą. Yra įvairių aspektų į ką reikėtų atsižvelgti auginant vienas ar kitas daržoves. Kasdienis šiltnamio laistymas gali varginti ir atsibosti, todėl dažnas žmogus stengiasi tai kiek įmanoma palengvinti, vieni pasistato dideles talpas arti šiltnamio, kiti išsitiesia žarną ir atsiveda ją iki šiltnamio ir vis daugiau žmonių įsirenginėja šiltnamio laistymo sistemas, tai šiandien ir apžvelgsime.
Apie augalus ir kas jiems geriausia
Dažniausiai šiltnamyje yra auginami pomidorai, kartais ir agurkai. Abiejų augalų laistymo ypatumai yra ganėtinai skirtingi. Dauguma sodininkų žino, kad pomidorai turi būti laistomi 1-2 kartus į savaitę gausiu vandens kiekiu, tuo tarpu agurkai labiau mėgsta drėgmę ir turėtų būti laistomi 3-4 kartus į savaitę. Dėl šių skirtumų patartina auginti šiuos augalus atskiruose šiltnamiuose, arba šiltnamyje su pertvara.
Visus augalus patariama laistyti ryte, tuo metu dirva ir augalai yra vėsiausi, taip jie patirs mažiausią šoką ir galės tinkamai pasisavinti vandenį. Vakare palaistytos daržovės ilgai būna drėgnos ir gali susirgti grybelinėmis ligomis. Vandens temperatūra turėtų būti panaši kaip ir oro, patartina, kad ji nebūtų žemesnė nei 18 laipsnių.
Tinkamiausia laistymo sistema šiltnamiui
Laistymo sistemas galima suskirstyti į du pagrindinius tipus, tai taškinis laistymas ir linijinis laistymas. Abiejų tipų sistemose laistymas vyksta lašėjimo principu, tai reiškia, kad augalai negauna staigaus, didelio vandens kiekio, o yra laistomos pamažu, per ilgesnį laiką. Abu šie tipai gali būti naudojami tiek pomidorams tiek agurkams auginti.
Taškinėse laistymo sistemose yra naudojami specialūs vamzdeliai, kurie yra įsmeigiami tiesiai prie kiekvieno augalo šaknų, taip nukreipiant vandenį ten kur jis yra reikalingiausias. Tai yra populiariausios laistymo sistemos naudojamos įprasto dydžio šiltnamiuose, puikiai tinka pomidorų, agurkų, paprikų ir kitų stambesnių augalų laistymui. Kadangi augalai laistomi tiesiai prie šaknų taip yra taupomas vanduo, be to šiltnamyje nesiveisia piktžolės
Linijinėje laistymo sistemoje yra naudojamos ilgos juostos, vamzdžiai su skylutėmis pro kurias laša vanduo laistydamas jūsų daržoves. Tokios sistemos naudojamos daržuose ar didesniuose šiltnamiuose ir yra tinkamos salotų, ridikėlių, morkų, braškių, prieskoninių žolelių, pomidorų, agurkų, paprikų ir kitų daržovių laistymui.
Šios sistemos gali būti jungiamos prie vandens talpos arba vandentiekio, priklausomai nuo vandens šaltinio reikėtų pasirinkti tam tinkama sistemą, prie kiekvieno rinkinio rasite užrašą ar ji yra skirta prisijungti prie vandentiekio ar gravitacinio laistymo.
Jeigu sistemą planuojama jungti prie vandens talpos ją reikėtų pakelti maždaug į vieno metro aukštį, kad susidarytų reikiamas slėgis ir vanduo tekėtų, šiuo atveju reikia rinktis gravitacinę laistymo sistemą. Tokį laistymą, kai naudojama vandens talpa, galime pilnai automatizuoti pasitelkus elektroninį laistymo valdiklį, kuris nustatytu laiku atidarys vandens vožtuvą ir palaistys jūsų šiltnamį už jus.
Vandentiekiui skirtos sistemos yra sukomplektuotos taip, kad atlaikytų didesnį slėgį. Kadangi lašelinis laistymas užtrunka ilgesnį laiką, galime nepergyventi dėl šalto vandens, tik dideli kiekiai šalto vandens per trumpą laiką gali šokiruoti ir neigiamai veikti augalus. Vandentiekiui skirtas sistemas, taip pat galima pilnai automatizuoti pasitelkus elektroninį laistymo valdiklį.
Laistymo sistemos privalumai ir nauda
- Taupomas vanduo.
- Geresnė vandens ir pasėlių priežiūra, net esant nepalankioms oro sąlygoms.
- Didėja derliaus dydis ir kokybė.
- Mažėja piktžolių ir ligų tikimybė.
- Nereikia nuolatinio stebėjimo, todėl reikia mažiau darbo jėgos, kuri valdytų ir prižiūrėtų drėkinimo sistemą.
- Paprastas valdymas ir priežiūra.
- Aplinkos tausojimas.
- Lietaus ir „pilkojo“ (perdirbamo) vandens panaudojimo galimybė.